Nfl week 8 commentators

@Super Bowl LIVE [email protected]

2021.10.31 09:44 jackybossrivew @Super Bowl LIVE [email protected]

Super Bowl LVII 2023: Super Bowl LIVE [email protected] The Kansas City Chiefs and Philadelphia Eagles will play in Super Bowl LVII on Sunday on Fox.Super Bowl Sunday is this Sunday, Feb. 12, with the game taking place at State Farm Stadium in Glendale, Arizona, home of the Arizona Cardinals. Kickoff is scheduled for 4:30 p.m. MT 6:30 p.m. ET, 3:30 p.m. PT and will be broadcast on Fox in the US. Super Bowl LVII 2023 Chiefs vs Eagles Live Streaming....
[link]


2021.10.31 10:03 jackychainkufu @.Super Bowl LIVE [email protected]

Super Bowl LVII 2023: Super Bowl LIVE [email protected] The Kansas City Chiefs and Philadelphia Eagles will play in Super Bowl LVII on Sunday on Fox.Super Bowl Sunday is this Sunday, Feb. 12, with the game taking place at State Farm Stadium in Glendale, Arizona, home of the Arizona Cardinals. Kickoff is scheduled for 4:30 p.m. MT 6:30 p.m. ET, 3:30 p.m. PT and will be broadcast on Fox in the US. Super Bowl LVII 2023 Chiefs vs Eagles Live Streaming....
[link]


2021.10.31 10:02 gullyboyc @Super Bowl LIV LIVE [email protected]

Super Bowl LVII 2023: Super Bowl LIV LIVE [email protected] The Kansas City Chiefs and Philadelphia Eagles will play in Super Bowl LVII on Sunday on Fox.Super Bowl Sunday is this Sunday, Feb. 12, with the game taking place at State Farm Stadium in Glendale, Arizona, home of the Arizona Cardinals. Kickoff is scheduled for 4:30 p.m. MT 6:30 p.m. ET, 3:30 p.m. PT and will be broadcast on Fox in the US. Super Bowl LVII 2023 Chiefs vs Eagles Live Streaming....
[link]


2023.03.26 21:29 Asparagus-420 Help?

I’ve had a binge eating disorder and recently I’ve fallen into a binge restrict cycle.
For my whole life I’ve had pretty much perfect vision and in the last sixth months my vision has deteriorated. The binge restrict cycle has only been around a couple months but it’s been getting rapidly worse (my glasses don’t work any more, seeing double which is new) this past week or so. The nhs site says that not getting enough fluids or calories can cause temporary vision loss.
I’m consuming about 750 a day if I don’t binge and drink 1.5-2 l of water a day. Wondering if my ED is the cause or if it’s something else (I’ve got a list of physical health disorders and this might just be another)
Also pls be kind to me in the comments. I’m fifteen and booking an appointment with an eye doctor asap anyway, just curious and Google is little to no help
submitted by Asparagus-420 to EDAnonymous [link] [comments]


2023.03.26 21:28 At1llaCom YARDIM (2) ! POLİS Tarafından DARP Edildim!!! (2) Bütün olayları Video ve Belgelerle veriyorum.

YARDIM (2) ! POLİS Tarafından DARP Edildim!!! (2) Bütün olayları Video ve Belgelerle veriyorum.

https://preview.redd.it/o2kn0e7dx4qa1.png?width=383&format=png&auto=webp&s=d30c4e89507e251ea0a77fc047e5eacb23884cb8
Edit: Videoları bir türlü koyamadım. Link verdim. Bilen biri yardımcı olsun lütfen.

Başlamadan önce şunu belirtmek isterim. Benim iddialarım asılsız olsa şimdiden tutuklanmıştım. Bunun örnekleri çok var. Ben önceki entrymde başvuru dosya numaram dahil paylaşmıştım. Bugün daha fazla belge sunacağım.

Olayın başlangıç videosunu sizlerle paylaşmıştım (Link). Aradan bayağı zaman geçti şimdi herkes seçim gündemiyle meşgulken kaç kişi görür bilmiyorum ama gelen herkese şimdiden çok teşekkür ediyorum.
Şimdi trafik konusuna pek değinmeyeceğim. Eski videonun altına yorum atabilirsiniz hepsini okuyorum. Biraz bunu atmamın uzamasının sebebi videoları editlemekti ve son karar da zaten Şubatın 21’inde çıktı. Polislerin suratlarını blurladım ki başım daha da belaya girmesin.
Şu an aklıma geldiğince yazıyorum, üzerinden birkaç kere daha geçerim. Sizler de yorum yaptıkça aklınızda olan bütün soruları cevaplamaya çalışacağım.
Edit 1: Yazarken farkettim çok fazla belge var. belgeleri sırasıyla hepsine teker teker yorumlarımı yaparak yazacaktım ancak çok uzuyor. Parça parça böleceğim.
Edit 2: İlk kısa anlatmaya karar verdim. Konu aslında biraz detaylı. Mesela sadece sivil polisler ve trafik polisleri yok. Ayrıca resmi gelen ancak trafik polisleri gelince ayrılan resmi polisler de var. Aslında ufak olması ve hızlı çözümlenmesi gereken bu olaydan dolayı yaklaşık 1 saat boyunca göz altında tutuldum. Darp edildikten sonra defalarca kez acili aradım. Gelen olmadı. İfade vermeye gittim, 3 tane karakol tarafından geri çevrildim. Benim sicilim temiz. Olay Güven 89 sitesi, My Country sitesi ve Alışveriş merkezi önünde oluyor. Kimse de kamera görmeyen yerde gerçekleşmiş veya senin iddialarına da güvenmiyorum diyemez. Eğer kameralara bakmak isteselerdi çok kolay ispatlanırdı. Belgelerden de görebileceğiniz üzere dava dosyaları darp olmamasını değil polisin sözünün vatandaşın sözünden üstün olmasını vurguluyor. Kameralara erişme yetkim olmamasına rağmen benden ispat isteniyor. Yapabileceğim bütün adli işlemleri yaptım. Darp sonrası hayati tehlikem yoktu. Açıkçası morarmalar da boğazımın sıkılması kadar acıtmadı canımı. Davanın hayati tehlikem olmamasından kapanması da çok can sıkıcı.

Kısaca:

Dönel kavşaktan geçtikten sonra ilerlerken siren sesi duydum. Aracımı uygun ve güvenli olduğunu düşündüğüm Güven 89 sitesinin önüne çektim. Sivil polis olduğunu söyledi. Aracında polis olduğunu gösterecek herhangi bir şey yoktu. Polis kimliği gösterir gibi yaptı. (videodan anlarsınız). İlk merkezini aradı sonra ise kimliğimi alıp GBT yaptı.
Trafik polisi olan arkadaşlarını çağırdı sonra da kendisi ayrıldı. Trafik polisleri alkol kontrolü yaptıktan sonra ceza yazmaya başladılar. Ben araçta kamera kaydının olduğunu belirtmeme rağmen telefonla konuştuğu sivil polisin anlattıklarına göre hareket etti. Bir ceza kesilirken karşı tarafın da orada bulunması ve beyanının alınması gerekir. Sürücü belgeme 40 puan değerinde (kesilebilen maksimum) ceza kesildi. Haksız olarak ve dinlenilmeden ceza kesildiğini farkettim kayda başladım. Telefon kamerası ile kaydetmeye başladığımı görünce ilk telefonumu almaya çalıştılar sonra ise darp edildim.
Polis hakkında şikayetçi olmak için Çekmeköyde bulunan Şehit Vefa Karakurdu Polis Karakoluna gittim. İfadem alınmadı hatta karakol müdürü tarafından hakaret edilerek uzaklaştırıldım. Ardından Çekmeköy İlçe Emniyete sonrasında Sancaktepedeki karakola gittim. Çekmeköy İlçe Emniyetten içeri alınmadım. Sancaktepedeki karakol ise oraya bakamadıklarını, her karakolun bir bölgesi olduğunu söyledi. Olay haftasonu olmuştu. Olaydan 2 gün sonra Kartal Adliye’ye giderek bireysel başvurumu tamamladım ve Adli Tıp Raporumu aldım.
Toplamda 4 tane adli işlem başlattım. 3’ünü de kendim bireysel başvuru olarak Kartal Adliye’de, diğerini ise Cimer sistemi üzerinde.

Videolar:

1 – Dönel Kavsak – Olayın Başlangıcı (Link)


2 – Durdurulma

BIM marketin civarında siren sesi duydum. Ne olduğunu ilk tam olarak anlamadım. 200 metre sonra yaklaşık 20 saniye içinde Güven 89 sitesinin önünde durdum. (detay değildir)
Polis Tarafından Darp Olayı Hk

3 – Sivil Polis

Lütfen polisin kimliğine dikkat edin. Gördünüz mü? Ben görmedim.
Polis Tarafından Darp Olayı Hk

4 – GBT

Kimliğimi ve sürücü belgemi aldı. GBT yaptılar. Bütün olaylar süresince kimliğim polislerdeydi. Daha sonra göreceğiniz belgelerde ise kimliğimi vermediğimi beyan ederek resmi belgede sahtecilik yapmıştır. (1!)
Polis Tarafından Darp Olayı Hk


5 – AVM Otoparkına çekmem söylendi

Polis Tarafından Darp Olayı Hk

6 – Resmi polisler

Resmi polislerin gözetiminde bekliyorum.
Polis Tarafından Darp Olayı Hk


7 – Ceza yazma anı

Ceza kesilirken her iki tarafın da dinlenmesi lazım. Ancak sivil polisler ortada yok. (2!) Tahminimce telefon üzerinden konuşarak en yüksek cezanın kesilmesini talep etti. Sürücü belgeme 47/1-D, 47/1-A maddelerinden cezalar yazıldı. Toplam 40 puan yani tek cezada yazılabilecek maksimum puan. (100 puan olursa sürücü belgesine el konulur.)
Polis Tarafından Darp Olayı Hk

8 – Darp öncesi

Şimdi kendimi biraz açıklamak isterim. Gülmek benim doğal refleksim. Şaşkınlığımın dışarı vurması. Konuşurken fiziksel bir harekette bulunmasını beklemezdim. Açıkçası videodan pek birşey anlaşılmıyor. Darp bu videodan sonra gerçekleşiyor. Ancak asıl darbın videosu yok. Kendimi savunurken telefonu tutmak zor.
Polis Tarafından Darp Olayı Hk

Darptan sonra onlardan şikayetçi olacağımı bildikleri için bana herhangi bir şekilde tebligat vermediler. Çünkü tebligatın üzerinde adları yazıcaktı. Benden imzam istenmedi. Evime de tebligat gelmedi. Çekmeköy İlçe Emniyet müdürlüğü ise imzam alınarak tebliğ edildini ile sürmüştür. Bu da demek oluyor ki yerime sahte imza atıldı. (3!)
Polis Tarafından Darp Olayı Hk

9 – 155 Acil Çağrı Merkezi

Defalarca kez 155’i aramama rağmen hiçbir şekilde ekip gönderilmedi. Hatta ben trafik polislerinden kaçıp acil çağrı merkezini aradığımda trafik polislerinin telsizi çaldı. Bana bakarak telsizini işaret etti ve kimi kime şikayet ediyorsun dedi. Haklıydı ama yapabilecek hiç bir şeyim yoktu. Benim üstüme yürürken de yapabileceğim tek şey geri kaçmaktı. Eğer karşılık versem hayatimin sikileceğini ve bütün eğitim hayatımın boşa gideceğini biliyordum.
Polis Tarafından Darp Olayı Hk

10 – Kameralar

My Country sitesinin ve AVMnin kameraları. Aynı şekilde Güven 89 sitesinin de kameraları var. Tabi bunlar sadece benim gördüğüm açıkça görünen kameralar. Eminim dahası da vardır.
Polis Tarafından Darp Olayı Hk

Sonraki bölümde belgelerden de görüceğiniz üzere hiçbir kamera görüntüsüne erişilmedi. Bütün kararlar polislerin ifadesi üzerinden yürütüldü.
submitted by At1llaCom to Turkey [link] [comments]


2023.03.26 21:28 PresentationLow6204 Suggestions for 4-week hypertrophy block

I'm going on holiday in 4 weeks and I thought it would be an interesting opportunity to refine my workouts and see if I can get any noticeable results in that time. I don't mean like a 4-WEEK BEACH BOD PROGRAMME!!! or anything like that, just to see if any improvements can be made to my routine. I am male, mid-thirties, 6", 86kg.
I'm doing an uppelower split with an accessory day. Most exercises are pairs or maybe triples, although sometimes I will do straight sets of pull ups and dips, or a pyramid circuit. I've been adding weight to pull ups for about 2 weeks (sort of following "fighter" programme with 3RM but not daily). Most exercises are done for 4 sets. I have kettlebells up to 16kg and a backpack I can load up to about 24kg. Main programme is:
Upper:

Lower:

The third day is like a posterior chain accessory day with single leg hip thrusts, hamstring bridges, reverse plank, adductor plank.
I'd welcome any suggestions for improvement or substitutions.
submitted by PresentationLow6204 to bodyweightfitness [link] [comments]


2023.03.26 21:28 WonderFull4268 Spouse made transphobic comments to me (trigger warning)

My spouse made a transphobic comment to me twice within the past week. I immediately called them out and they got defensive and said they’re not being transphobic, they just don’t agree with all the “hot new topics” and the existence of trans people. As if that’s not literally what transphobia is….
They know I find this completely offensive and really doesn’t give a shit. I’m so angry and hurt by their ignorance. I’m almost ready to divorce them and just don’t know where to go with this. I’m hurting and am just looking for some support I guess. I will be trying to get into therapy soon.
Thanks for reading.
submitted by WonderFull4268 to lgbt [link] [comments]


2023.03.26 21:28 chronic-venting The Price of a Stolen Childhood

https://www.nytimes.com/2013/01/27/magazine/how-much-can-restitution-help-victims-of-child-pornography.html
When Nicole was a child, her father took pornographic pictures of her that still circulate on the internet.
Victims of child pornography can now collect damages directly from those convicted of possessing their images. But how much can restitution help them repair their lives?
By Emily Bazelon Jan. 24, 2013
The detective spread out the photographs on the kitchen table, in front of Nicole, on a December morning in 2006. She was 17, but in the pictures, she saw the face of her 10-year-old self, a half-grown girl wearing make-up. The bodies in the images were broken up by pixelation, but Nicole could see the outline of her father, forcing himself on her. Her mother, sitting next to her, burst into sobs.
The detective spoke gently, but he had brutal news: the pictures had been downloaded onto thousands of computers via file-sharing services around the world. They were among the most widely circulated child pornography on the Internet. Also online were video clips, similarly notorious, in which Nicole spoke words her father had scripted for her, sometimes at the behest of other men. For years, investigators in the United States, Canada and Europe had been trying to identify the girl in the images.
Nicole's parents split up when she was a toddler, and she grew up living with her mother and stepfather and visiting her father, a former policeman, every other weekend at his apartment in a suburban town in the Pacific Northwest. He started showing her child pornography when she was about 9, telling her that it was normal for fathers and daughters to "play games" like in the pictures. Soon after, he started forcing her to perform oral sex and raping her, dressing her in tight clothes and sometimes binding her with ropes. When she turned 12, she told him to stop, but he used threats and intimidation to continue the abuse for about a year. He said that if she told anyone what he'd done, everyone would hate her for letting him. He said that her mother would no longer love her.
Nicole (who asked me to use her middle name to protect her privacy) knew her father had a tripod set up in his bedroom. She asked if he'd ever shown the pictures to anyone. He said no, and she believed him. "It was all so hidden," she told me. "And he knew how to lie. He taught me to do it. He said: 'You look them straight in the eye. You make your shoulders square. You breathe normally.'"
When she was 16, Nicole told her mother, in a burst of tears, what had been going on at her father's house. Her father was arrested for child rape. The police asked Nicole whether he took pictures. She said yes, but that she didn't think he showed them to anyone. A few months later, while her father was out on bail, Nicole was using a computer he gave her to work on a presentation for Spanish class when she came across a file with a vulgar name that she couldn't open. She showed it to her mother and stepfather, and they brought the computer to the police.
A search detected five deleted video files of child pornography, two of them showing Nicole and her father. In the spring of 2006, he was charged with a new crime—producing the videos—and he fled the country. At this point, the police didn't realize that Nicole's father had also distributed the images.
Months later, the police said they had no leads on her father, so Nicole went on television to ask the public for any tips that might help them find him. A police officer in Toronto involved in tracking child pornography around the world saw the broadcast and recognized Nicole as an older version of the girl in the notorious videos. The Toronto officer set off an alert that reached the police in Nicole's hometown, informing them that she was the victim in a major pornography-distribution case.
The alert brought the local detective to Nicole's house on that December day, to confirm that she was in fact the girl in the pictures that circulated around the globe. "It was the worst moment of my life," Nicole said of seeing the pictures of herself. "In a way, I didn't remember it being that bad with my father—and then I saw that it was. Knowing that other people, all over, had seen me like that, I just froze. I could hear my mother crying, but I couldn't cry."
Nicole's appearance on TV produced a tip that eventually led the police to arrest her father in Hong Kong. But by going public, she had inadvertently exposed her identity to thousands of men who for years had collected her images. On one Web site with an American flag design, on a thread that continued for four years, commenters described in detail the acts of rape and bondage Nicole had experienced. One called the videos "legendary." Another called her "an eager participant" because her father instructed her to smile and talk in the videos. "The fact remains that she is the most searched for, sought after and downloaded ever," a third commenter wrote. "There are hours of video out there. It's just too bad there are not more willing like her."
For Nicole, knowing that so many men have witnessed and taken pleasure from her abuse has been excruciating. "You have an image of yourself as a person, but here is this other image," she told me. "You know it's not true, but all those other people will believe that it's you—that this is who you really are."
Until the 1970s, magazines with titles like Lolita were rife with sexual images of minors and routinely sold alongside adult pornography at red-light bookstores. In 1978, Congress made child pornography illegal, and four years later, the Supreme Court upheld a state law banning its sale. The court's decision changed the market along with the law. "The commercial distributors started to go out of business," said Kenneth Lanning, a retired F.B.I. agent who consulted on child pornography cases for decades. For a time, distribution and production plummeted. But then came the Internet. By the mid- to late 1990s, Lanning said, "there was a way for people seeking it to find each other and send images."
A decade later, the Justice Department interviewed veteran experts like Lanning for a 2010 report, and concluded that "the market—in terms of numbers of offenders, images and victims"—was growing to a degree described as "overwhelming" and "exponential." In the early-Web year of 1994, only 61 defendants were sentenced in federal court for child-pornography offenses; in 2011, 1,880 were, a 30-fold increase. The federal definition of child pornography extends to young people up to age 18, but the 2010 report noted that it had become more common for images to involve young children, as well as violence and sadism.
Precise numbers of child-pornography viewers are hard to come by. Unicef estimates that there are at least hundreds of thousands of Web sites with child pornography worldwide. Child-pornography consumers are even more likely to swap with one another via hidden networks. Using a tool developed at the University of Massachusetts, Amherst, in 2009, police have logged close to 22 million public I.P. addresses offering child-pornography pictures or videos via peer-to-peer file sharing, which allows users to download content from one computer to another; almost 10 million of the I.P. addresses were located in the United States. Many of the users shared only a single illegal image, perhaps downloaded inadvertently, but others offered collections of hundreds or thousands of pictures.
To gain access to a group of downloaders, a recent arrival may have to prove himself by delivering new material. Often this involves digitally altering an existing image, but in some cases, it can also mean seducing children to create new pictures to trade. The most desired series zoom around the Internet. "A lot of these guys have a collector's mentality," Lanning said. The pictures Nicole's father took became must-haves and went viral.
For Nicole, knowing that her photos were circulating was an unrelenting burden. It was hard to concentrate at school and hard to forge new friendships. She stayed close to just a few friends from her church. Her family is deeply Christian—"I've found comfort in my faith," she says—and she was home-schooled for a few years as a younger child. Her friends from church were the only ones she told about her father. "Everyone else I held at arm's length," she told me when we met this summer at her lawyer's office. Nicole speaks deliberately and carefully, and on that day she was wearing an outfit that matched her coral nail polish and perfectly applied makeup. "But other kids found out after my father was charged. I remember walking down the hallways and thinking I could hear people saying, 'There's the girl who was raped by her dad.'"
In her junior year, Nicole transferred to a community college with a program for students who wanted to earn an associate's degree while finishing high school. "At the time I'd have said I went for academic reasons, but looking back, it was also to isolate myself," she said.
Late that spring, Nicole got a series of messages on Myspace from a man who said he had been looking for her for five years. He asked, "Want me to come visit u?" When Nicole blocked him, he wrote to one of her friends on Myspace, telling her that Nicole was a "porn star"—and sending two images. "That's when I fully realized what it meant for these pictures to be out there," Nicole said. "I couldn't get away from it, not really. I started getting paranoid and having nightmares."
The man was arrested and went to prison, but Nicole couldn't avoid the knowledge that other men were still looking at the sexual photos of her young self. Later that year, she got a letter from the Victim Notification System at the Justice Department. Congress had passed a law in 2004 mandating that crime victims receive notice every time a suspect is arrested or has a court appearance. The letter was addressed to Nicole's mother and stepfather because she hadn't yet turned 18; it informed them that a man in California had been arrested for possessing a pornographic photo of her. "It just sat there on the counter for days," Nicole remembered. "We didn't really know where to put it." More arrests followed and more letters—piles of them. "We stacked them in a laundry basket in a walk-in closet so I wouldn't have to see them," Nicole said. "Then there were more baskets, and we had to move them to the garage. It was really hard for me. I was still scared of my father, but I knew him. These other people, they were strangers, and there were so many of them."
The piles of letters would eventually connect Nicole with another young woman who had also been abused and then lead them both to court. Back in April 1998, in one of the first investigations into Internet trafficking of child pornography, the F.B.I. started tracking an AOL user, with the handle HAZMAT029, who was posting on an AOL bulletin board service. HAZMAT029 sent 80 illegal pictures to another user, BMR169, along with e-mails that included the message: "do me a favor. get a peice [sic] of paper and wright HI HAZ on it and take a pic of her in nothing but stockings pulled down below her [genitals]." BMR169 e-mailed back pictures of a young girl, her shorts and underwear pulled to the side, sitting on a gray carpet in front of a wooden dresser. Next to her, a note read, "HI HAZ."
The F.B.I. traced BMR's AOL account to a suburban house in a small town, and in October of that year, a team of agents arrived with a search warrant. In a basement bedroom, they found the gray carpet and the dresser. They also seized a computer full of illegal images, including pictures that showed the same girl being forced to give oral sex and being raped. The man the F.B.I. suspected was BMR wasn't home, so the agents showed the face of the child in the photos to his wife and his adult son. Did they recognize the girl?
They did. As they spoke, one of the agents looked out the window of the house and saw the girl playing in the yard across the street. "It's something I'll never forget," he told me.
Amy, as she's called in the court documents, was BMR's 9-year-old niece. Shown sanitized versions of the pictures, Amy denied that her uncle had abused her. She said he told her she was special and took her to buy treats like beef jerky, and she didn't want anything bad to happen to him. "How is he?" she asked her parents in the weeks after his arrest. "Is he going to be mad at me?"
Over months of therapy, Amy began to talk about the abuse. "My mind has everything in it," she told her therapist, according to court records I read with her permission. She remembered her uncle trying to have sex with her—it hurt, and she pulled away. And she remembered, at his direction, chatting with men over the Internet about the photos he sent them.
Amy's uncle pleaded guilty to one count of rape and two counts of child sexual abuse in state court and was sentenced to the minimum for each one, adding up to 12½ years in prison. In federal court, he pleaded guilty to one count of production of child pornography and received a 12-year sentence. Amy's current lawyer, James Marsh, says her parents were told the state and federal penalties would run consecutively, but instead, her uncle was allowed to serve the two at the same time.
Amy was given a diagnosis of depression and post-traumatic stress disorder the year her uncle was sentenced, but she also asked to stop going to therapy—she told her parents that she didn't want to talk about the abuse anymore. Her mother, who worked in health care, and her father, a tradesman, blamed themselves for trusting Amy's uncle with her. For years Amy's mother barely spoke to Amy's aunt, who remained married to her husband, even though the sisters continued to live across the street from each other.
As Amy grew up, she tried to push aside what had happened to her. Every few months, in middle school and high school, her parents would ask if she wanted to talk about it, and each time she would say no. "I was always thinking about it, but I wasn't ready to deal with how I felt," she says now. Amy threw herself into her social life, going out and drinking in the hills behind her house. Even to the friends who knew, it almost seemed as if the abuse hadn't happened.
When she was 17, Amy received her first crime-victim notice from the Justice Department. "My mom said it was a mistake, because I was still a minor—the letter should have been addressed to her and my dad," she said. "But it had my name on it, and I never got mail, so I wanted to open it. My parents took me into their room and said we needed to have a talk." Amy's parents had never told her that her uncle had distributed images of her to other men. "It had been so long by then, eight years," she said. "They didn't know how to tell me."
Amy's parents took her to see Marsh, who had started the public-interest Children's Law Center in Washington. At their first meeting, he explained to Amy that the letters meant her pictures had been traded countless times online. "I just felt so full of shame," Amy said. "I started wondering, Has he looked at them? He said he hadn't, and that made me feel better. But then I thought, Who has?"
Marsh researched legal remedies for Amy. Combing through his casebooks, he found a provision in the Violence Against Women Act that he had never heard of before: it gave the victims of sex crimes, including child pornography, the right to restitution or compensation for the "full amount" of their losses. Enumerating what those losses could be, Congress listed psychiatric care, lost income and legal costs and concluded, "The issuance of a restitution order under this section is mandatory."
The provision for restitution, enacted in 1994, had yet to be invoked in a case of child-pornography possession. The basis for such a claim wasn't necessarily self-evident: how could Amy prove that her ongoing trauma was the fault of any one man who looked at her pictures, instead of her uncle, who abused her and made the pornography?
Marsh suggested that Amy see a forensic psychologist, Joyanna Silberg, who evaluated Amy and said she would need therapy throughout her life and could expect to work sporadically because of the likelihood of periodic setbacks. Silberg attributed these costs—Amy's damages—to her awareness of the ongoing downloading and viewing. "Usually, we try to help survivors of child sexual abuse make a very strong distinction between the past and the present," Silberg, who has given testimony on Amy's behalf for restitution hearings, told me. "The idea is to contain the harm: it happened then, and it's not happening anymore. But how do you do that when these images are still out there? The past is still the present, which turns the hallmarks of treatment on their head."
Marsh put together a lifetime claim for Amy totaling almost $3.4 million. With the crime notices arriving in the mail, Marsh started tracking men charged with possession of her pictures. He looked, in particular, for wealthy defendants. He planned to use the concept of joint and several liability to argue that each defendant should be on the hook for the full amount of his client's damages—that is, for millions of dollars. Joint and several liability is often used in pollution cases: when several companies dump toxic waste in a lake over time, a plaintiff can go after the company with the deepest pockets, and a judge can hold that single company responsible for the entire cost of the cleanup—with the understanding that it's up to that polluter to sue the others to pay their share.
In July 2008, Marsh learned about the arrest of Alan Hesketh, a former vice-president of Pfizer, who was charged with trading nearly 2,000 child-pornography photos online—among them four pictures of Amy. Marsh filed one of his first requests for restitution with the prosecution. Hesketh pleaded guilty, and his sentencing was scheduled for later that year.
At the time of the Hesketh case, Amy was struggling. She was 19 and living with her boyfriend. She had enrolled at a local community college, but she drank too much to concentrate on studying. The crime-victim notices had stirred up the past for her, and she wasn't in regular therapy. "The last class I went to, there was this PowerPoint slide, something about child sexual abuse, and I thought, I can't do this," she told me as she sat in her kitchen smoking a cigarette. "It just brought everything back." Amy dropped out after that, without telling her parents. "I told myself I would just take a year off," she continued. "But you know, statisticwise, once you leave school, the chances you'll finish go down about 80 percent."
Amy has a quick intelligence—she's a college dropout who can rattle off her own odds of going back—and asks lots of questions. She has focused her curiosity on the legal strategy that Marsh has pursued for her. When Hesketh was sentenced, Amy decided she would be there. "I kind of wanted to face my fear," she told me. She also wanted to prove a point: Hesketh was arguing, through his lawyer, that he had committed a victimless crime—a common defense in cases of child-pornography possession. "I thought, I want him to look at me and know that I'm not a picture; I'm a person," she said.
In a federal courthouse in Bridgeport, Conn., in October 2008, Amy sat on the opposite side of the courtroom from Hesketh's family. The judge opened the proceedings by acknowledging that there was a victim in the courtroom. Amy listened as Hesketh's grown children asked the judge for mercy for their father. "His kids kept saying he was the best grandfather ever," she said. "And I was like: 'But you know. You know what he did.'"
Then Hesketh took the stand. As Amy remembers it, he said, "I'm so sorry." Earlier, he said that "he hadn't hurt anyone," Amy told me. "Now he totally flipped around. I felt like I'd made an impact. It was like, 'He knows now.'"
Hesketh was sentenced to 6½ years. Four months later, in an unprecedented move, the judge advised Hesketh to settle the restitution claim and he agreed to pay $130,000.
Not long after, Amy found out she was pregnant. She wasn't sorry—at the time she had faith in her boyfriend, whom she had told about the abuse and the photos. But he was a heroin user and dealer, and he went to jail two months after their son was born. Amy started seeing another man who she says had a jealous streak and broke her nose, twice. He also broke her infant son's leg, she told me. She took the blame when he threatened her, and she had to give up custody to her mother for six months.
As she recalled this time in her life, she took out her phone and scrolled through her photos until she found a close-up of her beaten face: lip split, one eye half-closed, nose swollen and cheek yellow with bruises. The young woman next to me had clear skin and bright eyes, and I had just watched her charm a police officer into calling us a cab. The girl in the photo was expressionless.
Amy stared at the picture on her phone. "That was my normal," she said.
Six months after Hesketh's sentencing, Marsh went after another child-pornography defendant, Arthur Staples, a 65-year-old sheriff's deputy in Virginia, who had chatted online with an undercover detective and expressed an interest in young children. Staples sent one image of a young girl (not Amy), and he was caught with more than 600 pictures on his computer, including hers. Staples agreed not to appeal any sentence or restitution judgment. The judge sentenced him to 17½ years, and made the unusual move of ordering him to pay all of Amy's claim. To Marsh's surprise, Staples turned out to have $2 million in assets. He has since paid $1.2 million to Amy. (Marsh says the government let Staples's wife keep part of the estate.) While Amy has been turned down for restitution by some courts, which have stated that there was not enough proof that any one man who viewed her pictures was responsible for the harm she has suffered, she has won more than 150 cases, totaling $1.6 million. Most of the amounts aren't large: $1,000 or even $100, paid out in checks as small as $7.33.
Nicole has also been pursuing restitution. Her lawyer, Carol Hepburn, did her own research and got in touch with Marsh when she learned about the claims he was bringing for Amy. The two lawyers now collaborate on ideas and strategy, though they represent their clients separately. Since receiving her first check for $10,000, Nicole has collected more than $550,000, mostly in small amounts from 204 different men. So far only a few other child-pornography victims have gone to court for restitution. Many may not know there is a legal remedy; others don't know their images have circulated.
The restitution checks gave Nicole a lift when they started to trickle in, but, like Amy, she had trouble with the transition into adulthood. In the fall of 2008, Nicole was attending a one-year bible college and working at an ice-cream shop. At work she felt increasingly self-conscious around male customers. Had they seen her pictures? Were they like the man who stalked her on Myspace—were any of them coming to the store because they knew? That spring, Nicole testified at her father's sentencing. She asked the judge to give him a long punishment, and her father was sent to prison for 50 years. Her roommates, one of whom was a friend from her childhood church, supported her. "But I didn't have a counselor there, and that was tough," she said. "I called my parents and said: 'I have to quit my job, and I need to come home. I feel like I'm going crazy.'"
During her first few weeks at home, Nicole slept all day in her childhood bedroom and stayed up late watching sitcoms like Sabrina and The Nanny. Finally, she started counseling and was able to get a job doing administrative work at a nuclear-waste site. That June, she testified at the sentencing hearing of four child-pornography defendants caught with her images, hoping to gather strength from speaking out. Instead, the experience made her feel exposed.
More than a year later, in the fall of 2010, she left for a four-year college away from home. She was worried about being on her own, but she wanted to try. "I push myself," she told me. "I don't like to say something is too much for me." Like Amy, however, she took a psychology course, about child development, that brought up unbearable memories. During lectures, she began going blank. "All of a sudden class would be over, and I would be like, 'What happened?'" she said. She started skipping class for fear of continuing to disassociate.
Nicole, who wasn't in counseling at the time, failed all but two of her courses that spring. "I just totally broke down," she said. "I'd come home and sit in the same position and stare into space, and then I'd look at the clock, and it was six hours later." Nicole talked about this period of her life with Hepburn and me over dinner one night last summer. She showed us a tattoo on her right wrist: a heart sheltered by wings that she got after her father's sentencing. She also learned to make tattoos, and she took out her phone to show us a picture of the first one she created, an anchor with a rope curled around it. "My cousin is a tattoo artist, and he taught me," she said. "We grew up together, and he was a very easy person to hang out with during that bad time. I'd go over to his place, and he'd be drawing, and he said, 'You're into design, you could do this.' When I tried I felt this release of emotions. We started drawing for hours to music—Tom Petty, Cake, everything. You have to learn how to go smoothly and keep the same pressure on the line the whole time. I drew anchors over and over again on grapefruit. I'd been numb for months, and now I could feel again. I actually felt joy."
In the fall of 2011, Nicole transferred to a campus closer to her family. She made her way through her course work by avoiding subject matter that upset her and by allowing for her own limitations. "I had to accept that, because I have this extra stressor, I get overwhelmed by things that other people can do," she said.
Nicole decided to spare herself going to court, so she wasn't in El Paso, in September 2011, for the sentencing of Luis Enriquez-Alonso, a student at the University of Texas. He agreed to plead guilty after being caught with thousands of illegal videos and images, including Nicole's, on his computer. At the hearing, Enriquez-Alonso and his parents listened while the prosecutor read into the record a statement Nicole wrote about what it is like to know men are looking at her pictures: "After all these years and going to different counselors, I still haven't learned the trick to let my mind rest," Nicole wrote. "When I do sleep, my dreams are vivid and I remember them for weeks. A common theme is finding myself naked in front of a crowd of people or in an enclosed space and I can't escape or run away fast enough."
That day, without a court order, Enriquez-Alonso's family handed over a check for $150,000, along with an expression of remorse. "That really touched me," Nicole said, "that his family wanted to make sure that I was taken care of, that I could get all the counseling I need. Most of the time when I get restitution, there's no story behind it. I feel like they're forced to give the money. In this case, they wanted to do it, and there were words behind it, kind words." Enriquez-Alonso, who faced a maximum of 10 years in prison, is serving 5.
Study after study links child sexual abuse to psychological trauma, addiction and violent relationships in adulthood. There is almost no research, however, that deals with the specifics of Amy and Nicole's experiences: What additional harm comes from knowing that pictures of your childhood exploitation are circulating widely?
The Supreme Court actually addressed this question in its 1982 decision upholding child-pornography bans. "Pornography poses an even greater threat to the child victim than does sexual abuse or prostitution," Justice Byron White wrote, quoting from a book about abused children. "Because the child's actions are reduced to a recording, the pornography may haunt him in future years, long after the original misdeed took place."
David Finkelhor, a sociologist who directs the Crimes Against Children Research Center at the University of New Hampshire, sees the moral weight of the Supreme Court's proclamation, but not the empirical proof. "The evidence doesn't yet tell us to what extent the experience of being a pornography victim aggravates the experience of the sexual abuse itself," he told me. "How do you separate it out?"
Courts have disagreed on this question. In at least a dozen cases, defendants have appealed restitution decisions and mostly won. In five of those cases, federal appeals courts have expressed skepticism that Amy and Nicole should receive more than nominal restitution. Two other appeals courts have allowed the young women to recover from individual defendants as members of the group of viewers but, so far, only for amounts of $10,000 or less. (Amy collected a far greater sum from Arthur Staples because he waived his right to appeal.)
Last spring, the legal battle was focused on the U.S. Court of Appeals for the Fifth Circuit, which covers Texas, Louisiana and Mississippi. One panel of three judges upheld full restitution to Amy of millions of dollars from a Texas man. Based on that decision, a second three-judge panel affirmed a separate $529,000 restitution order for Amy against a New Orleans defendant, but voiced its fundamental disagreement with the original ruling. To address the dispute, 15 Fifth Circuit judges gathered last May for a hearing in New Orleans. James Marsh and Carol Hepburn were there along with Amy; Nicole chose not to go. Amy knew this was the most significant hearing to date, and she wanted to show the judges that she was real, just as she had shown Alan Hesketh.
At the lectern to argue her side was Paul G. Cassell, a former federal judge who teaches law at the University of Utah. Cassell is a staunch conservative (he challenged the right to a Miranda warning before the Supreme Court), and Marsh and Hepburn, both Democrats, were surprised at first to be allied with him. But as a leading advocate for victims' rights, Cassell sees in Amy's claims a chance to lay the groundwork for broader change.
For 30 years, the victims'-rights movement has fought for a larger role for victims in criminal prosecutions. Victims have gained the right to make statements in court about the impact a crime has had on them, which judges can take into account in determining punishment. Restitution remains an ambitious next step. The standard context is crime involving financial loss—a bank robber ordered to return stolen money to the bank or an embezzler who must repay the employer he defrauded. Cassell sees Amy and Nicole's cases as a route to expand the idea. "I'd like to pursue the concept of total restitution for all victims, for whatever crimes and losses a defendant has caused," Cassell told me. "This is a good opportunity to show how it can work."
In the courtroom, Cassell linked the defendants to the network for child-pornography distribution. "What the defendants have done is collect images of an 8-year-old girl being bound, raped and sodomized," he said. "If you participate in a market, you become responsible for that market." The lawyer for the New Orleans defendant disagreed. She argued that there was no proof that her client, in particular, had harmed Amy—no way to show that his viewing of her images caused damage. She also called the restitution order for $529,000 "grossly disproportionate to his culpability relative to other people who have abused Amy."
Michael Rotker, the lawyer for the department, told the court that the problem with the restitution awards was that there was no statutory authority for joint and several liability—nothing in the law, as Congress wrote it, which allowed a victim to recover a large award from one defendant who could then seek to recoup those losses by suing other defendants. Instead, Rotker argued, each defendant could be held responsible only for a small and roughly equal fraction of the whole. He offered this hypothetical example: if 200 men were convicted of possessing Amy's images, and her claim for damages totaled $3 million, then a judge would have discretion to order a defendant to pay restitution of $15,000 to $30,000.
As the lawyers spoke, Amy's eyes filled with tears. "Some of it was hard to listen to," she told me later. "But my therapist said to think of it as a store, with different compartments you can take out and put back. She said, 'When you were a little girl, you had to compartmentalize to deal with everything you went through.' So I can still do that now, and sometimes it's good, I guess."
At one point in the proceedings, Judge Emilio Garza stopped Cassell, not to challenge him, but to pick up on his theme. "It seems to me that we're in this brave new world, where not only was there an actual rape, but I'm going to suggest to you there is a continuing digitized rape," the judge said. "Possession of the digitized recording of the rape contributes to the system, contributes to the economic benefit of those who produced this thing."
The judges would not announce their decision for several months, but at the end of the hearing, Amy focused on what Garza said that day. "To hear that from a judge—I couldn't believe it," she told me. "It was so relieving. It was like he really got it. He understood."
Just six weeks after Amy got home from New Orleans, her uncle was released from prison after completing his concurrent 12-year sentences. Amy says she was greatly relieved when her aunt told her that she wouldn't allow him in the house. Instead, he was paroled nearby. When Marsh texted to give her the address, Amy happened to be only a few blocks from it. "I almost dropped the phone," she said. "Oh, my God, it was just so weird. I thought, He's got binoculars, he's looking for me. I thought the worst." Marsh reminded her that if her uncle contacted her, he would go back to prison. And also that she was an adult now and safe from her uncle's [abusiveness toward children].
Last month, while standing in line at Wal-Mart with her brother and a friend, Amy saw a man who she thought was her uncle looking at her. "I wasn't positive because I haven't seen him for so long," she said. "But as soon as I made eye contact, I didn't breathe." Was she being paranoid? She couldn't tell. The man seemed to follow them out of the store. As they got into her car, the man stopped to light a cigarette, and she thought he was staring at them. "It was very, very scary," she said.
Today, a sentence like the one Amy's uncle received—with no additional prison time for a federal conviction for pornography production and distribution—is extremely rare. The penalties for distributing or receiving pornography have become harsher. Receiving one illegal photo carries a mandatory minimum penalty of five years. The number of images a defendant downloads increases the punishment, as does his use of a computer. Now that large volumes of data stream with a click, the average recommended prison term for possession has jumped to 10 years, even if a defendant has no criminal record and there is no evidence that he produced or distributed porn. Because some child sexual abuse cases still end in relatively low penalties in state court, there's a paradox: defendants who look at sexual pictures of children can spend more years in prison than people who abuse children but don't have pornography of them.
The United States Sentencing Commission held hearings last February to discuss whether the punishment for child-pornography offenders has become both disproportionate and unfair—with people who committed similar crimes receiving vastly different penalties, based on the subjective decisions of judges. Restitution was discussed even though the prevailing view is that technically it isn't considered part of punishment. Its purpose is to "make the victim whole," as the legal phrase goes. "Simply put, an innocent victim should not suffer financial losses from a crime—the defendant should make good on those losses," Cassell said.
But Douglas Berman, an Ohio State University law professor who writes a frequently cited blog about sentencing, argues that the commission could rethink the role of restitution. In some cases, restitution could be considered commensurate to prison time—and courts could recommend shorter sentences for child-pornography collectors who agree to compensate victims based on their ability to pay. Berman thinks the key to making this leap is adopting the point of view of the victim. "Victims are shrewder than most prosecutors about the diminishing returns of long incarceration," he said. "They want perpetrators to serve some time. They want these men's lives disrupted, and they want the deterrence that helps protect other people. But they're often wise enough to realize that there's not much gain in deterrence from a 5 or 10 year sentence to 15 years. If victims are saying that restitution is as, or more, important to them than five extra years, I very much think the sentencing commission and Congress should listen."
When I asked Amy about such a trade-off, she supported it. Nicole had mixed feelings: she liked the idea of greater incentives for restitution, but she wasn't sure about giving up longer punishments, given how easy it would be for someone to leave prison and go back to downloading child pornography. Cassell says that using restitution in this way could have value. "If it makes the perpetrators internalize how they've hurt the victims—if it makes them see there are real victims—then you deter them from doing this again when they get out," he said.
Berman also favors a proposal that has been discussed at the Justice Department: a general compensation fund that would systematically collect restitution from child-pornography offenders and pay it out to victims like Amy and Nicole based on the harm they suffered and the costs they've incurred because of it. A compensation fund could give more victims the financial means to put their lives back together. And it could force more defendants to reckon with the children in the pictures and with their own role in supporting a market that depends on abuse.
Restitution has allowed Amy and Nicole to get the counseling they need, but receiving large sums can be complicated. When Amy received her $130,000 check from Alan Hesketh, she went on shopping sprees at the mall, splurging at stores like Abercrombie & Fitch. She had never been able to earn a steady paycheck, and the money was a sudden windfall. By the time the $1.2 million check came last spring, she was more considered. She didn't want to stand out in her small town. Last summer, she bought a modest three-bedroom house a few miles from her childhood home, where her mother and brothers still live.
Amy has also discovered that she likes giving money away—to her mother for a new deck, to a close friend who wanted kitchen cabinets she couldn't otherwise afford. It's her way of dealing with the discomfort of having resources that people around her don't and repaying those who helped her along the way.
1/
submitted by chronic-venting to Prevention [link] [comments]


2023.03.26 21:27 shagdidz [xbox][pc] [na]Monday night gamers Looking for players any rank to play with monday nights in a semi competitive nontoxic league format We play between 8-11p EST every Monday for the past couple of years, looking to expand the player base Comment below if interested or have any questions and I'll

submitted by shagdidz to RocketLeagueFriends [link] [comments]


2023.03.26 21:27 Extension-Law-7511 Fight with husband

My husband and I just had a baby 5 weeks ago. It’s been a huge adjustment for us. This is my first baby, his second. Lately I’ve been feeling irritable with my husband because he’ll make little jokes or comments about not helping me with the baby. I think it makes me more mad because of my hormones. For example, he’d tell me “this is what you wanted” or if I ask him to help with the baby he will say something like “I haven’t finished my coffee and I’ll be in the garage all day”. Just making excuses why he can’t help but he ends up helping anyway. Well last night I got really upset because we were spending time together and our baby was finally asleep (he’s going through colic). My husband randomly gets off the couch and goes into the garage for like 30 mins. I asked him what he was doing and he just goes “nothing” and I ask him how he was doing “nothing” for half an hour and I was just curious. I asked him ok so you just stood there for that long staring at the wall??? And he goes yup! It just made me so angry that he was dismissing me and being so sarcastic…I know I overreacted and got irrationally mad but I feel at times he’s insensitive to what I’m going through post partum. I’d like for him to not be so sarcastic any time I ask for help… he does one night feeding around 4 am and I basically do everything else.. am I wrong for getting so mad?
submitted by Extension-Law-7511 to firsttimemom [link] [comments]


2023.03.26 21:26 TerraPlays Enough with en passant

This sub has really gone downhill. We used to have a new joke every couple of weeks (pipi/"W"esley "S"o, brick, 161660, anal beads, Kc2, knight boost, and so forth) but the chess boom has "boom"ed all over this subreddit. It's now home only to Googling en passant and its bastard child, il vaticano. The same copypastas making fun of en passant run rampant as though they excuse the use of a joke that died ages ago. This decline is evidenced by the spread of these memes to other subreddits, presumably people who don't know anything about chess. When's the last time you played chess? Or are you just here for the memes? Nothing about them even resembles chess anymore. It's the same copypastas but thinly rethemed to supposedly be about chess.
I can see the responses already. Holy hell, new response just dropped, Google "elitism", having this post join the ranks of your spoiled pasta. You're so predictable, and that's why this isn't funny anymore. I bet the average person here doesn't even remember the chess rap. Both because they just jumped on a trend and because you've displaced older members with an actual sense of humor.
If you decide to take this seriously and begin writing a comment making fun of me for feeling superior to people who joined because of TikTok, stop. That's not why. I'm just sick of the apery of good chess jokes that will stagnate this sub. We get it, bishops are pawnophiles. The monarchs' sexualities are questionable. They're horsies and towers, not knights and rooks. What made this place funny was making fun of the main chess subreddit. Most of you probably don't even subscribe because you're posers. The humor is continuing for its own sake, not actually posting that pokes fun at our own community. And statistically, you're here from a TikTok trend. It's not prejudice, and it's not smug superiority; it's just facts. Chess is an intellectual game, but your jokes that come from someone who doesn't even play chess aren't more intellectual than whatever insanity the rest of social media cooks up every day.
submitted by TerraPlays to AnarchyChess [link] [comments]


2023.03.26 21:26 Traditional-Sun9478 Shido has now over 8.000 holders!

Shido has now over 8.000 holders of $SHIDO! Another big milestone reached, we continue to grow fast on all fronts.

Massive week coming up for Shido! We have Shido MasterCard launching on Tuesday.

We also got a couple of big surprises! Stay tuned 🔥

🌐 shido.io
submitted by Traditional-Sun9478 to ShidoInuOfficial [link] [comments]


2023.03.26 21:26 IdleAscension I asked. You voted. Here are the results for which emoticon could best represent HSPs (w/o any singluar facial expressions.)

Here is a tallied list of the emoticons that came up:
No love for the music note!
Please note: This is just a tally of comments, I'm not contending this is the ultimate emoticon.
LINK TO ORIGINAL THREAD: I asked Chat GPT to pick 5 emoticons that could represent highly sensitive people without choosing a facial expression. Which do you think best represents us?
https://www.reddit.com/hsp/comments/11yz7pc/i_asked_chat_gpt_to_pick_5_emoticons_that_could/
submitted by IdleAscension to hsp [link] [comments]


2023.03.26 21:26 PPKinguin What makes the investors build railways in... lets call it strategically questionable places?

What makes the investors build railways in... lets call it strategically questionable places? submitted by PPKinguin to victoria3 [link] [comments]


2023.03.26 21:25 Mountainlioness404d 30 Day Accountability Challenge - Day 26

Hello everyone!
Day 26! Are y’all starting to think about next month’s goals? I want to finish this month strong, so let’s talk goals.
1800 – 2000 calories a day: On it!
Exercise five days a week: I want to get more steps in today but I have been out for a walk & did some yoga. 18/26 day, 5/8 yoga, 0/8 punchin’.
Journal for two minutes before playing my Switch: About to journal, haven’t played my Switch yet. 23/26 days.
Read & respond to at least 3 comments a day on this post: I’m going to go check in on y’all, you’re kicking butt.
Today's gratitude list: Today, I'm grateful for keeping on keeping on.
Random self-care action I want to conquer today: Have a restful day. I push myself too hard & I just can’t keep doing it. I'm having some bed nest alone time today.
And now all of you! How was your day 26?
submitted by Mountainlioness404d to loseit [link] [comments]


2023.03.26 21:25 ZealousidealShape825 I need advice, I don’t know if I’m overthinking

Hi guys! This is on a throwaway account because one of the friends I mention in this post follows me on my main reddit.
So, yesterday I (F20) worked a long shift at work (9-5) on top of being a full time student during the week and working during the week. It was just a long week in general, just to give some context.
I had plans to go out with friends later after I got off. My gut was telling me to stay home. I had a hard day at work and just wanted to relax, but I assumed that I’d have a relaxing night with my friends. It was relaxing, for the most part, but that’s where my intuition comes in. My intuition is rarely wrong, yet I still went. I had been looking forward to seeing some of these friends because they came in from college and I hadn’t seen them in awhile.
However, one of my friends has a boyfriend, let’s call him Alex. My friend, let’s call him Jake, always invites Alex when we’re in a group setting now, which is starting to get on my nerves, I must admit. Thankfully, at least, Jake doesn’t invite Alex over when it’s just the two of us hanging out, but when it’s a group of people, he’s started to invite him to every meet up. It annoys me because it creates a different atmosphere amongst the friends (since there’s a lot of PDA, which is fine, but kind of obnoxious on their behalf, they don’t really try to control themselves) and I get a weird feeling around Alex. Alex is always too overly polite, boarder line fake, and yesterday I felt like he was inadvertently hinting that I need to diet and have a problem with food. He also is majoring in something relating to food (can’t remember the exact name) so he might think he’s a bit too knowledgeable when it comes to such a subject. Let me explain.
Jake and two of my other friends (the ones who came in from college) went to go pick up our food while Alex and I sat in the car. We started talking about school and what not, and he brought up a speech he has to do about social media and body image. I was intrigued and thought it was a great idea, especially because I have been affected by social media in regards to my body, and I’ve since got off most social media apps that made me feel shitty towards myself. However, Alex went on to say that there isn’t a correlation to people being affected by social media unless they already have an eating disorder, and continued to talk about it. He kept saying that those with an eating disorder are affected by social media posts, but those without one are not. I started overthinking that I have an eating disorder, and I started to just daze out because this subject deeply affects me; I’ve always been affected by social media and it’s why I barely use any beyond reddit and Facebook (both for book recommendations, not to post pictures). What really puts me off about this is that Alex is in five classes, he could have talked about any of those, and yet he specifically talked about the one relating to this subject.
Then, once we were back home, I barely ate half my food, feeling insecure (I will admit). I felt bad tossing the rest of my meal, but I felt gross in that moment over the convo we had in the car, and I just wanted to go home at that point.
Later in the evening, a lot of things we talked about were surrounding weight, and the show that we watched was about weight loss, and a lot of unnecessary things were said relating to the people’s weights. They weren’t necessarily mean, just unnecessary (along the lines of telling someone it’s “great they lost all that weight, they look so much better” etc.). One of my friends who is similar in weight to me felt off when this show was put on, and we both were kind of hesitant about watching it, but they still put it on.
After two episodes, I left. I was the first to leave because I was so tired from work and because my head wouldn’t quiet down with thoughts surrounding my own weight. I just felt like a fat blob that whole night after that convo, and I kept thinking to myself the entire time “I should have stayed home. Why didn’t I listen to my gut?”
His boyfriend also said snide comments, which is why I feel he’s a bit fake when it comes to his “niceness”; for example, they were talking about having a friend who’s a drag queen over and having them do our makeup. I love drag makeup, so I was totally down. Then, when Alex thought no one was listening, he said to Jake “You’d look so much better than any of these girls” like…what? I understand you want to make your partner feel good and when you’re in a relationship, you think your partner is the best looking person in the world, but that seemed really snide to me. It felt really shitty to have heard that, and I had looked at my other two friends (the ones visiting from college) and they didn’t hear it, thankfully. I just felt so icky the entire night, and I wish I stayed home. I would have had a better time hanging out by myself than with them, though I am glad that I got to see my friends who came in from college. (Also, Jake commutes to college like me, so I see him more often than the other friends)
Do you guys think I’m overthinking this? I’ve just gotten to such a good place with my weight and I’ve gotten healthier, (I’m just at a standstill atm) but these convos made me feel insecure in my being, and I hate that.
submitted by ZealousidealShape825 to PlusSize [link] [comments]


2023.03.26 21:25 CSGOMatchThreads Cloud9 vs FaZe / ESL Pro League Season 17 - Grand Final / Post-Match Discussion

Cloud9 🇷🇺 1-3 🇪🇺 FaZe

Overpass: 13-16 Inferno: 9-16 Mirage: 16-11 Ancient: 11-16 Anubis
 
Congratulations to FaZe for winning the ESL Pro League Season 17!
 

Map picks:

Cloud9 MAP FaZe
X Nuke
Vertigo X
Overpass
Inferno
Mirage
Ancient
Anubis
 

Full Match Stats:

Team K-D ADR KAST Rating
🇷🇺 Cloud9
🇷🇺 Ax1Le 76-75 78.8 68.5% 1.11
🇰🇿 HObbit 82-76 83.1 66.7% 1.10
🇷🇺 sh1ro 68-72 62.9 65.7% 0.96
🇰🇿 buster 63-73 65.4 67.6% 0.90
🇷🇺 nafany 48-83 62.0 58.3% 0.73
🇪🇺 FaZe
🇪🇪 ropz 83-62 83.8 80.6% 1.28
🇱🇻 broky 85-62 74.6 80.6% 1.23
🇳🇴 rain 81-73 80.8 68.5% 1.11
🇨🇦 Twistzz 78-71 82.6 69.4% 1.10
🇩🇰 karrigan 48-74 50.6 64.8% 0.71
 

Individual Map Stats:

Map 1: Overpass

Team CT T Total
🇷🇺 Cloud9 7 6 13
T CT
🇪🇺 FaZe 8 8 16
 
Team K-D ADR KAST Rating
🇷🇺 Cloud9
🇰🇿 HObbit 26-18 88.4 69.0% 1.27
🇷🇺 Ax1Le 22-20 79.3 69.0% 1.10
🇷🇺 sh1ro 17-16 64.5 72.4% 1.01
🇰🇿 buster 18-21 75.6 65.5% 0.93
🇷🇺 nafany 9-24 51.1 55.2% 0.66
🇪🇺 FaZe
🇪🇪 ropz 19-18 79.0 82.8% 1.24
🇳🇴 rain 24-19 84.3 62.1% 1.21
🇨🇦 Twistzz 19-17 78.0 79.3% 1.11
🇱🇻 broky 18-20 70.3 69.0% 0.99
🇩🇰 karrigan 18-18 58.3 62.1% 0.86

Overpass detailed stats and VOD

 

Map 2: Inferno

Team T CT Total
🇷🇺 Cloud9 4 5 9
CT T
🇪🇺 FaZe 11 5 16
 
Team K-D ADR KAST Rating
🇷🇺 Cloud9
🇷🇺 Ax1Le 25-17 108.1 68.0% 1.56
🇷🇺 nafany 11-20 50.0 56.0% 0.65
🇰🇿 HObbit 12-21 57.0 52.0% 0.63
🇰🇿 buster 9-19 48.2 56.0% 0.59
🇷🇺 sh1ro 5-19 32.4 52.0% 0.44
🇪🇺 FaZe
🇱🇻 broky 24-9 78.6 80.0% 1.51
🇪🇪 ropz 21-12 90.2 84.0% 1.43
🇨🇦 Twistzz 21-14 86.1 76.0% 1.20
🇳🇴 rain 16-14 78.7 64.0% 1.15
🇩🇰 karrigan 12-14 57.0 68.0% 0.79

Inferno detailed stats and VOD

 

Map 3: Mirage

Team T CT Total
🇷🇺 Cloud9 7 9 16
CT T
🇪🇺 FaZe 8 3 11
 
Team K-D ADR KAST Rating
🇷🇺 Cloud9
🇰🇿 HObbit 21-19 90.7 70.4% 1.24
🇷🇺 sh1ro 22-18 76.4 70.4% 1.16
🇰🇿 buster 17-16 62.5 70.4% 1.05
🇷🇺 Ax1Le 15-18 63.0 74.1% 1.02
🇷🇺 nafany 18-18 78.9 63.0% 0.97
🇪🇺 FaZe
🇱🇻 broky 25-17 88.8 88.9% 1.38
🇪🇪 ropz 20-16 84.3 74.1% 1.20
🇳🇴 rain 20-20 73.3 70.4% 0.91
🇨🇦 Twistzz 14-21 67.6 55.6% 0.72
🇩🇰 karrigan 10-20 44.2 66.7% 0.66

Mirage detailed stats and VOD

 

Map 4: Ancient

Team T CT Total
🇷🇺 Cloud9 7 4 11
CT T
🇪🇺 FaZe 8 8 16
 
Team K-D ADR KAST Rating
🇷🇺 Cloud9
🇰🇿 HObbit 23-18 93.9 74.1% 1.25
🇷🇺 sh1ro 24-19 75.7 66.7% 1.22
🇰🇿 buster 19-17 73.0 77.8% 1.07
🇷🇺 Ax1Le 14-20 66.7 63.0% 0.84
🇷🇺 nafany 10-21 67.9 59.3% 0.68
🇪🇺 FaZe
🇨🇦 Twistzz 24-19 99.4 66.7% 1.39
🇪🇪 ropz 23-16 82.4 81.5% 1.25
🇳🇴 rain 21-20 86.4 77.8% 1.18
🇱🇻 broky 18-16 61.5 85.2% 1.11
🇩🇰 karrigan 8-22 42.9 63.0% 0.55

Ancient detailed stats and VOD

 

Highlights

M1 HObbit - 4 AK kills on the bombsite B defense
M1 Twistzz - 1vs2 clutch
M1 Ax1Le - 1vs3 clutch
M2 broky - 1vs2 clutch
M3 nafany - 1vs2 clutch
M3 broky - 1vs2 AWP clutch
M4 HObbit - 4 HS kills on the bombsite B bomb plant defense
M4 rain - 1vs2 clutch
 
ESL Pro League Season 17 / Information, Schedule, & Discussion This thread was created by the Post-Match Team. If you want to share any feedback or have any concerns, please message u/CSGOMatchThreads.
submitted by CSGOMatchThreads to GlobalOffensive [link] [comments]


2023.03.26 21:25 RME8919 Ultrasound Tomorrow after 6 Week Wait.

Very happy to finally have my ultrasound after a six week wait. (Healthcare in Ireland Is brutally slow) hoping to finally have answers to the unusual lump ant heavy feeling i first detected 8 weeks ago. Thanks for all the replies om my previous post. 😆
submitted by RME8919 to testicularcancer [link] [comments]


2023.03.26 21:24 nba_gdt_bot Post Game Thread: The Charlotte Hornets defeat The Dallas Mavericks 110-104

Dallas Mavericks at Charlotte Hornets

Spectrum Center- Charlotte, NC
ESPN
TV/Radio
Time Clock
Final
Q1 Q2 Q3 Q4 Total
DAL 16 32 24 32 104
CHA 30 25 26 29 110

Player Stats

Dallas Mavericks
Player MINS PTS FGM-A 3PM-A FTM-A ORB DRB REB AST STL BLK TO PF +/-
J. Green 14:00 2 1-2 0-1 0-0 0 0 0 0 1 0 0 3 -25
R. Bullock 33:47 3 1-5 1-5 0-0 0 6 6 0 0 0 0 3 -8
D. Powell 3:44 0 0-1 0-0 0-0 0 0 0 0 0 0 0 0 -8
K. Irving 35:30 18 5-15 2-6 6-6 0 4 4 3 2 1 2 3 -8
L. Doncic 40:00 40 12-29 7-16 9-10 1 11 12 8 2 2 4 2 -11
M. Kleber 32:05 14 4-9 4-7 2-2 1 3 4 1 1 2 0 5 2
T. Hardaway Jr. 36:27 15 5-14 3-9 2-2 0 5 5 1 1 1 0 3 17
J. Hardy 13:09 3 1-3 1-1 0-0 1 0 1 3 1 0 1 2 5
C. Wood 17:21 9 3-4 1-2 2-2 0 4 4 1 0 1 1 2 -1
J. Holiday 13:56 0 0-2 0-2 0-0 0 1 1 1 0 0 0 1 7
Charlotte Hornets
Player MINS PTS FGM-A 3PM-A FTM-A ORB DRB REB AST STL BLK TO PF +/-
G. Hayward 32:22 22 8-14 1-1 5-5 1 5 6 4 0 0 3 2 4
P. Washington 31:15 21 9-22 3-8 0-0 2 10 12 4 1 1 1 1 6
M. Williams 32:23 15 5-9 0-0 5-7 6 10 16 1 0 0 2 2 10
S. Mykhailiuk 33:13 7 1-7 1-4 4-4 1 2 3 3 2 0 0 0 16
D. Smith Jr. 28:11 14 5-11 1-4 3-4 1 4 5 6 1 0 3 4 4
B. McGowens 20:22 9 3-8 2-3 1-2 1 3 4 4 0 0 2 1 0
J. Thor 17:01 9 3-4 3-3 0-0 0 3 3 0 0 0 0 2 0
T. Maledon 19:49 6 2-7 0-3 2-2 1 4 5 5 1 0 1 2 2
K. Jones 15:20 2 1-1 0-0 0-0 1 0 1 0 0 0 2 3 -4
J. Bouknight 10:03 5 2-5 1-3 0-0 0 3 3 0 1 1 0 1 -8

Team Stats

Team FGM-A 3PM-A FTM-A AST PF STL TO BLK OREB DREB REB
DAL 32-84 19-49 21-22 18 24 8 8 7 3 34 43
CHA 39-88 12-29 20-24 27 18 6 14 2 14 44 63
Note: This data is only as accurate as NBA.com
Please message u/nba_gdt_bot if you have any suggestions or notice any bugs with the bot
submitted by nba_gdt_bot to Mavericks [link] [comments]


2023.03.26 21:24 NeuerRedditer This kid is pure Gold!


https://preview.redd.it/ewc2d0gjw4qa1.jpg?width=574&format=pjpg&auto=webp&s=e2f828e70c82ba990802fd74bd4465bc34047dcd
Spertsyan > Mkhitaryan any time! If he stays away from injuries he will become bigger than Mkhitaryan.
Spertsyan got heart and is a fighter. Plus he tried everything to convince Tiknizyan and Harutyunyan to join the FFA. On top of that he is not an opportunist like Mkhitaryan who used the FFA and in the and acted offended by the FFA and making drama till this day. There been much worse situation for other players than him like Yura Movsisyan from the FFA side especially from Ruben Hayrapetyan but Movsisyan supports the FFA no matter what.
I don't want to start again a new Discussion about the the opportunist Mkhitaryan... You guys can give him your respect as you want but I hope this kid Spertsyan will surpass Mkhitaryan and finish the talk about Mkhitaryan for once and all.
submitted by NeuerRedditer to ArmeniaNT [link] [comments]


2023.03.26 21:24 nba_gdt_bot Post Game Thread: The Charlotte Hornets defeat The Dallas Mavericks 110-104

Dallas Mavericks at Charlotte Hornets

Spectrum Center- Charlotte, NC
ESPN
TV/Radio
Time Clock
Final
Q1 Q2 Q3 Q4 Total
DAL 16 32 24 32 104
CHA 30 25 26 29 110

Player Stats

Dallas Mavericks
Player MINS PTS FGM-A 3PM-A FTM-A ORB DRB REB AST STL BLK TO PF +/-
J. Green 14:00 2 1-2 0-1 0-0 0 0 0 0 1 0 0 3 -25
R. Bullock 33:47 3 1-5 1-5 0-0 0 6 6 0 0 0 0 3 -8
D. Powell 3:44 0 0-1 0-0 0-0 0 0 0 0 0 0 0 0 -8
K. Irving 35:30 18 5-15 2-6 6-6 0 4 4 3 2 1 2 3 -8
L. Doncic 40:00 40 12-29 7-16 9-10 1 11 12 8 2 2 4 2 -11
M. Kleber 32:05 14 4-9 4-7 2-2 1 3 4 1 1 2 0 5 2
T. Hardaway Jr. 36:27 15 5-14 3-9 2-2 0 5 5 1 1 1 0 3 17
J. Hardy 13:09 3 1-3 1-1 0-0 1 0 1 3 1 0 1 2 5
C. Wood 17:21 9 3-4 1-2 2-2 0 4 4 1 0 1 1 2 -1
J. Holiday 13:56 0 0-2 0-2 0-0 0 1 1 1 0 0 0 1 7
Charlotte Hornets
Player MINS PTS FGM-A 3PM-A FTM-A ORB DRB REB AST STL BLK TO PF +/-
G. Hayward 32:22 22 8-14 1-1 5-5 1 5 6 4 0 0 3 2 4
P. Washington 31:15 21 9-22 3-8 0-0 2 10 12 4 1 1 1 1 6
M. Williams 32:23 15 5-9 0-0 5-7 6 10 16 1 0 0 2 2 10
S. Mykhailiuk 33:13 7 1-7 1-4 4-4 1 2 3 3 2 0 0 0 16
D. Smith Jr. 28:11 14 5-11 1-4 3-4 1 4 5 6 1 0 3 4 4
B. McGowens 20:22 9 3-8 2-3 1-2 1 3 4 4 0 0 2 1 0
J. Thor 17:01 9 3-4 3-3 0-0 0 3 3 0 0 0 0 2 0
T. Maledon 19:49 6 2-7 0-3 2-2 1 4 5 5 1 0 1 2 2
K. Jones 15:20 2 1-1 0-0 0-0 1 0 1 0 0 0 2 3 -4
J. Bouknight 10:03 5 2-5 1-3 0-0 0 3 3 0 1 1 0 1 -8

Team Stats

Team FGM-A 3PM-A FTM-A AST PF STL TO BLK OREB DREB REB
DAL 32-84 19-49 21-22 18 24 8 8 7 3 34 43
CHA 39-88 12-29 20-24 27 18 6 14 2 14 44 63
Note: This data is only as accurate as NBA.com
Please message u/nba_gdt_bot if you have any suggestions or notice any bugs with the bot
submitted by nba_gdt_bot to CharlotteHornets [link] [comments]


2023.03.26 21:23 MsGamerMoose Update: AITA for telling my pregnant sister her bf can’t move in with us?

Thank you all for the feedback and advice. While I was well aware we were enabling the actions of Ken, by allowing him to stay, it was hard to handle without breaking relationships. So many people told me to just drop my sister but I couldn’t find it in my heart to do so. I was raised as an eldest child in the Midwest. My family is everything and I raised most of my siblings.
Rather, I convinced my sister to go stay with my parents, since we planned on moving away. (they don’t take shit and will force her to grow up).Ken was trying to “stay a week” with them while he found somewhere to go. But after telling my parents EVERYTHING, they aren’t allowing him over but for rare short visits. Especially seeing how weird he was when the baby was born (yes she let him be there for the birth and he kept telling everyone he was the father)
Ken is now packing his things and moving out of town with his father, against both of their wants, and will not be seeing my sister as often as he wishes. He’s pissed that he won’t be able to see ‘his daughter’ as much but I am so happy for that.
As for my daughter, bf, and I, we are moving hours away from it all. My bf found a better paying job with amazing opportunities for us to get ahead. He’s going to be working for a company that truly cares and that will allow me to stay home with my daughter while earning an online degree. Thank you all for following this crapshow.
Original Story: Story
submitted by MsGamerMoose to TwoHotTakes [link] [comments]


2023.03.26 21:23 my-cat-cant-cat Why do you ghost final rounds?

So, as an applicant, I’m not asking about being ghosted after an application, a screener call, or even a first round call with a hiring manager.
But in the past several weeks, I’ve been through three sets of final round interviews where I’ve committed at least 8 hours to each prospective position. Screener call, 2 department managers, multiple peer interviews, and director level interviews.
All of them gave an estimated decision date, and all those dates have floated past - with no further contact. I’m fine if you decide you don’t want me - but why can’t anyone even be bothered send a boilerplate rejection email?
submitted by my-cat-cant-cat to Recruiter_Advice [link] [comments]


2023.03.26 21:23 GamersWant Gameday Thread: All games 3/25

Gameday Thread: All games 3/25
3/20 - 3/26 Futbol De La Semana Mega Thread
Selección de México
Home Away PT/MT CT/ET Mexico TV US TV Game Thread
Mexico Jamaica 5:00pm/ 6:00pm 7:00pm/ 8:00pm VIX+, TUDN, Azteca 7, Azteca Deportes, Canal 5 Televisa Univision, TUDN USA, Paramount+, Unimas Thread
Mexicanos En Europa
Home Away PT/MT CT/ET Stream Mexico TV US TV Game Thread
Granada Real Oviedo 10:30am/ 11:30am 12:30pm/ 1:30pm Blue To Go Video Everywhere, Sky HD LaLiga Sports TV, ESPN+ Thread
Las Palmas Sporting Gijón 1:00pm/ 2:00pm 3:00pm/ 4:00pm Blue To Go Video Everywhere, Sky HD LaLiga Sports TV, ESPN+ Thread
Liga MX Femenil
Home Away PT/MT CT/ET Mexico TV US TV Game Thread
Monterrey Tigres UANL 9:00pm/ 10:00pm 11:00pm/ 12:00am FOX Deportes Thread
Toluca Mazatlán 12:00pm/ 1:00pm 2:00pm/ 3:00pm ViX ViX Thread
Atlético San Luis Necaxa 4:00pm/ 5:00pm 6:00pm/ 7:00pm ESPN2 Mexico Thread
Santos Laguna Atlas 4:00pm/ 5:00pm 6:00pm/ 7:00pm Fox Deportes Thread
Liga de Expansión MX
Home Away PT/MT CT/ET Mexico TV US TV Game Thread
Pumas Tabasco Raya2 9:00pm/ 10:00pm 11:00pm/ 12:00am ViX, TVC Deportes ViX Thread
Atlante Leones Negros UdeG 12:00pm/ 1:00pm 2:00pm/ 3:00pm ViX, TVC Deportes ViX Thread
Friendlies
Home Away PT/MT CT/ET Mexico TV US TV Game Thread
América Tijuana 2:00pm/ 3:00pm 4:00pm/ 5:00pm VIX+, TUDN TUDN Thread
submitted by GamersWant to LigaMX [link] [comments]


2023.03.26 21:23 Round_Albatross7325 My Hysterectomy Experience

I am 10 days post op today and since this forum has been such a blessing to me for the last year or more I wanted to share my experience. In the last year I also started creating little vlogs on YouTube due to diving into my mental health journey this year as well; so I also started documenting some of my hysterectomy story on there and I'll link it at the bottom if anyone is interested in those. I think the biggest thing that I've taken away from this group is that our recoveries are all VASTLY different and that we shouldn't base or compare our experiences but use each others stories for encouragement and advice.
To give my back story, like many of you, I have struggled with debilitating periods since I was 12 years old. I became sexually active at 16 and that was the only reason my family doctor agreed to let me start birth control which improved some of my symptoms. Sex was painful and the bleeding was still extremely heavy but was at least reserved to one week instead of a month guessing game.
I had my first son at 19 (while on birth control) and after he was born I tried taking the depot shot to only bleed non-stop for 3 months. And then be told that I should try to another shot and wait another 3 months, which was a hard no for me. I was also dealing with post partum and relationship issues that I wasn't equipped to handle and to get the bleeding under control at least helped some.
I was on the pill for the next 8 years before the breakthrough bleeding and cramping became too miserable and I decided to go off of birth control to allow my body to reset and to try for another baby. I became pregnant within 2 months and had my second son at 28. Postpartum I started birth control again since that's what halfway worked but it wasn't very successful at controlling the breakthrough bleeding anymore and the pain with sex was increasing.
3 years later I became pregnant with my 3rd son (again despite being on birth control) and decided to have a tubal litigation after he was born. Birth control was doing nothing and I was struggling with fibroids and cysts by this point. I also found out I had had an anterior tilted pelvis this whole time, which had never been mentioned until a pap smear by the surgeon who did my tubal. PCOS was never mentioned even though I struggled with ALLLL of the symptoms. Nor was adenomyosis even though I had always had those symptoms as well. Endometriosis, cysts and fibroids was the only thing I had ever been told.
I had an endometrial ablation 1 year later at the age of 32. And surprisingly it worked ok for the first 1.5 to 2 years. The bleeding and cramping began returning and I was once again bleeding with sex. I also experienced ruptured cysts and the bloating and swelly belly was extreme to me. I went BACK on birth control to try to deal with the symptoms up until the day before surgery. So I have been pretty miserable the last 5 years.
I have also dealt with multiple other issues both mentally and physically. A couple of of which being IBS and GERD. The crazy thing to me is that my normal stomach issues haven't really bothered me since surgery day which is interesting.
Now a little about the surgery I had. I had a Total Laparoscopic Hysterectomy via DaVinci robot where she removed UTERUS, CERVIX, BILATERAL FALLOPIAN TUBES AND LEFT OVARY, BILATERAL SALPINGECTOMY AND LEFT OOPHORECTOMY. Which mean she took everything except my RIGHT ovary. The findings report that was in my online chart a few days after surgery was the first time that I seen Adenomyosis mentioned. And my left ovary was covered in benign follicular cysts. Other than the report seemed "unremarkable" as they say, and my fibroids were actually smaller than the year before surgery when I had a vaginal ultrasound.
Recovery has been unremarkable as well and I am feeling really well. I'm trying to take it easy since my only discharge instructions were "pelvic rest" and I will not see my surgeon until the 4 week post op. I'm returning to work tomorrow via telework and will continue telework for the remaining 4-6 weeks. I have a desk job anyway and will probably do the majority of my work from the recliner since sitting up too long is somewhat uncomfortable still. I'm not super sleepy but have ADHD and BIPOLAR II which affects my sleep in general anyway.
I'm super thankful for an uneventful recovery and hope that I can get back to exercising and lifting weights at the 6 week mark. And of course sex, lol My libido has always been crap anyway so I'm looking forward to seeing what my body does without the janky birth control hormones'.
If anyone has any questions just let me know. Y'all are all amazing and I'm so appreciative of each and every one of you.
https://www.youtube.com/watch?v=R9aaoYfhDUE
submitted by Round_Albatross7325 to hysterectomy [link] [comments]